Win8'e Başlat Menüsü: Start Menu 8

startmenu

Windows 8' de kullanıcıları en çok uğraştıran ve yoran özelliklerden en önemlisi, başlat çubuğu yerine kullanılan yeni metro arayüzü. Özellikle dokunmatik ekranlar düşünülerek tasarlanan bu arayüz, normal bilgisayar kullanıcıları için sıkıntı yaratmakta. 

 

Öncelikle bu yazıda kesinlikle metro arayüzünden komple kurtulmanızın bir yolunu anlatmayacağız, zira metro uyumlu yazılımlara (örn: skype) kolay ulaşabilmeniz ve sistemin stabilliğini bozmamak açısından metro arayüzünün yerinde durması önemli. 

 

Windows 8' i varolan özellikleri koruyarak alışkanlıklarımıza uydurmak elimizde. Tam bir görev adamı olan Start menü 8 bu iş için biçilmiş kaftan. Kurulduğu andan itibaren sistemde yerini alıyor, otomatik başlangıcı seçerseniz metro yerine masaüstü ekranı ile sizi karşılıyor. İşlevsellik konusunda harici bir program olduğunu unutturacak kadar iyi çalışıyor. Sık kullanılan programlara hızlı erişime ek olarak sunduğu kişiselleştirme olanakları, Start Menu 8' i kusursuz bir başlat menüsü çözümü haline getiriyor.

 

Ne yazık ki zaman zaman sistemsel problemlerden dolayı otomatik başlamadığında; metrodan uygulamayı bulup çalıştırarak yolunuza devam etmeniz gerebilir. Türkçe desteği olan bu ücretsiz programa buradan ulaşabilirsiniz: Start Menu 8

Etiketler