En İyi Ücretsiz Sistem Temizleme Araçları

ccleanerBir Windows işletim sisteminin en can sıkıcı yanlarından bir tanesi zaman içinde registrynin de disklerin de çöplüğe dönmesi ve zamanla sistemin iyice yavaşlamasıdır. Bunun içindir ki zaman içinde Windows' un bu eksiğini kapatmaya yönelik birçok program(registry mechanic, ccleaner, glary utilities vb.) türedi. Ücretli alternatiflerin yanında Ccleaner ve Glary Utilities özellikleriyle öne çıkan programlar.

 

Kullanışlı özellikleri ve basit arayüzüyle Ccleaner yıllardır bilgisayar kullanıcılarına hizmet veriyor. Türkçe dil desteği de bulunan programın ilk sekmesi cleaner. Cleaner sekmesinden tarayıcılara ait çerez ve artık dosyasları, geri dönüşüm kutusunu, geçici sistem dosyalarını ve daha birçok gereksiz veriyi kaldırarak bilgisayarınızın yükünü hafifletebilirsiniz. Kayıt defteri sekmesinde ise Wİndowsunuzun registrysinde bulunan sorunları taratıp düzeltebilirsiniz; tabi ki bu işlemi yaparken bir kayıt defterinde yapılan değişiklikler yedeklensin diyerek kendinizi garantiye almanızı tavsiye ederiz. Araçlar sekmesi altında ise başlangıçta çalışan program ve hizmetleri düzenleyebilir, programlarınızı bilgisayardan kaldırabilir, sistem geri yüklemeyi çalıştırabilir ve sürücülerinizi temizleyebilirsiniz. Ayarlar menüsünden ise programın ayarlarına ulaşabilir, varsayılan ayarları isteğinize göre değiştirebilirsiniz. Ccleanerı buradan indirebilirsiniz.

glary

Glary Utilities ise ücretsiz versiyonunda bile oldukça çok seçenek barındıran bir temizlik aracı. Bir tıkla bakım sekmesi bilgisayarınızdaki artık ve hataları en az uğraşla denetleyebileceğiniz yer. Birimler sekmesinden ise sistem donanımını görüntülemekten birbirinin aynı olan dosyaları bulmaya, başlat menüsü artıkları temizlemekten dosya şifrelemeye, silinmiş dosyaları bulmaktan başlangıçta çalışan uygulamaları kaldırmaya kadar farklı seçeneklere ulaşabilirsiniz. Glary utilities programının ücretsiz sürümünü buradan indirebilirsiniz.

Etiketler