Ücretsiz Photoshop Alternatifleri: Gimp, Paint.net

Bilgisayar başında az biraz vakit geçiren herkes mutlaka resim düzenleme uygulamalarıyla haşır neşir olmuştur. Bu uygulamaların içinde ise kuşkusuz photoshop ayrı bir yere sahip. İnternet dünyasının birçok kült montajlı fotoğrafı photoshop programıyla yapılmıştır. Basit bir vesikalık fotoğraftan, karmaşık görsel tasarımlara kadar her yerde photoshopun kullanıldığını görebilirsiniz. Fakat bilindiği gibi Photoshop Adobe firmasının ücretli bir programı. Özellikle de ev kullanıcıları için pahalı sayılabilecek uygulama. Profesyonel kullanıcılar haricinde ise gereğinden fazla özellik ihtiva ettiği bir gerçek.

 

gimp-21Photoshopun birinci rakibi daha çok profesyonel hitap eden bir program: GIMP (GNU Image Manipulation Program). Gimp açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir uygulama. Programın Windows ve Linux sürümleri bulunmakta. Özellikle linux kullanıcılarının gözbebeği olan Gimp arayüz ve kullanım bakımından Photoshopdan farklı bir yapıya sahip. Menüler ve komular arasında bocalamak isemiyorsanız Linux topluluğu sitelerinin Gimple ilgili yardım sayfalarına bakabilirsiniz. Gimple ilgili kurulum dosyalarını ve kullanıcı el kitaplarını buradan:http://www.gimp.org/downloads/ indirebilirsiniz.

 

paint

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İkinci programımız İmkanlar ve özellikler açısından Gimp ve Photoshoptan oldukça geride bir program: Paint.net. Adından da anlaşılacağı gibi Paint.net Paint programının biraz daha gelişmişi. Önceleri Paintin yerini alması için Washington Üniversitesi tarafından geliştirilen yazılım özelliklerinin şuursuzca artması sonucu kendi yoluna devam etmiştir. Nitekim Paint.net günümüzde birçok dosya formatını destekler, birçok efekti içerir hale gelmiştir. Hatta google da yapacağınız bir "paint.net library" aramasıyla kurulumda yazılımın içermediği pek çok yeni efekte kavuşabilirsiniz. Katmanlı çalışmalara izin vermesi ve saydam geriplanı desteklemesi sayesinde paintle yapabileceğinizden çok üstün resimleri photoshopa gerek kalmadan elde edebilirsiniz. http://www.getpaint.net/download.html linkinden yazılımın kurulum dosyasına ulaşabilirsiniz.

Etiketler