Kelime Hatırlatıcıya Musallat Olan Dorifel Trojanı

avira.antivir.personalKelime Hatırlatıcının kullanıcılarındansanız eğer bazı antivirüs programlarında dorifel.***  vb. trojan şeklinde uyarılar alıyor olablirsiniz. Evet arkadaşlar yıllardır güvenlik konusunda kendime güvenirken başımıza bu geldi. Ve ilk olarak bu durumu evdeki lisanslı KIS 2011 sayesinde öğrendim. Performansından bir hayli memnun olduğumuz, ofisimizin vazgeçilmezi Avira Free' nin bir açığını bu şekilde öğrenmiş olduk.

Zira evdeki bilgisayarda derlenen hiç bir programda sorun çıkmazken ofiste derlenen versiyonlarda dorifel bulundu. Kelime Hatırlatıcının dosyalarından birkaçı şüpheli bulunup  karantinaya alınıp temiz diye geri yüklendi, fakat gerçekten bir enfeksiyon mu vardı yoksa tek sorun kodların yanlışlıkla şüpheli görünmesi miydi asla bilemeyeceğiz.

Vista ve Win7 de ayar kaydı ve güncelleme işlerinin zaman zaman yönetici seviyesindeki programların yönetici seviyesinde başka programlar çalıştırması gerekebiliyor. Bu davranış da doğal olarak bazı antivirüs programları tarafından şüpheli karşılanabiliyor.

Her ne olursa olsun  an itibariyle tüm bilgisayarlar taranmış, tüm dosyalar tekrar derlenmiş durumda. http://www.metascan-online.com ve https://www.virustotal.com sitelerinde yaptırdığımız taramalarda dorifelden hiç iz bulunmamakta.

Etiketler