En İyi Ücretsiz Microsoft Office Alternatifleri

Bu konuda sanırım üç uygulamayı öne çıkarmak yerinde olur: Openoffice, Libreoffice ve Google Dokümanlar.

Openoffice ve libreoffice için kardeş dememiz yanlış olmaz herhalde. Openoffice in geliştiricisi olan Sun Microsystems in Oracle firması tarafından satın alınmasından sonra, bir takım katkıcılar Openoffice in geleceğinden ve özgürlüğünden duyduğu endişe sonucunda Document Foundation u kurdu. The Document foundation ise ilk iş olarak Openoffice in kaldığı yerden kaynak kodlarını kullanarak Libreoffice i oluşturdu.

İki program da Türkçe’ yi destekliyor ve Windows, Mac OS ve Linux sürümleri mevcut. Kullanım olarak iki program da birbiriyle neredeyse aynı. Mİcrosoft office dosyalarını açıp, düzenleyip, kaydedebiliyorlar. Makro desteği bulunan bu iki programda Microsoft Office de yapabileceğiniz bir çok şeyi hatta daha fazlasını kolayca yapabilirsiniz(dokümanları tek tıkla pdf olarak kaydetmek vb.).

opoffice

Daha ayrıntılı bilgileri ve kurulum dosyalarını bu linklerde bulabilirsiniz:

http://tr.libreoffice.org/home/

http://www.openoffice.org.tr/component/option,com_frontpage/Itemid,1/

http://www.openoffice.org/

 

Google Dokümanlar ise diğerlerinden biraz farklı; o bir bulut yazılım örneği. Bilgisayara kurulmuyor, bilgiler harddiskinizde tutulmuyor; tek gereken bir internet bağlantısı, bir tarayıcı ve google hesabı. Varolan ofis dokümanlarını sisteme yükleyerek ya da sıfırdan oluşturarak Google Dokümanları kullanabilirsiniz.

Google dokümanlardaki dosyalarınızı Google hesabı sahibi başka kişilerle ya da isterseniz tüm internetle paylaşabilirsiniz. Her yaptığınız değişiklikte; hatta tüm kullanıcıların yaptığı her değişiklikte dosyanız Google tarafından otomatik kaydediliyor, buna eş zamanlı yapılan değişiklikler de dahil.

Şu anda dezavantaj denilebilecek tek özellik çıktı almak istediğinizde size  bir pdf dosyası indirtmek istemesi.

Google’ ın drive servisiyle birleştirilmiş haliyle artık Google Dokümanlar daha güclü.

https://docs.google.com

gogdoc

Etiketler